Dům na Zbraslavi

up: 174 m2

projekt: 2018

realizace: 2019-2021

 

autor:

Martin Neruda


spolupráce:
Petr Hanzal (projekce)
Tomáš Novotný (statika)


Hlavní dodavatel: Stavitelství Klus
Zahrada: Lada Piskáčková
Stolař: Jan Kořínek

Fotografie:

Alex Shoots Buildings
Archiv ateliéru

Ocenění:

Nominace na cenu BigMat architecture award za českou republiku 2023

Obyčejný, vesnický dům s podkrovím a malým sklepem stojí uprostřed rohového pozemku v osadě Baně jihovýchodně od Zbraslavi. Jeho osud ovlivnil požár, který nenávratně poškodil zejména stropy a střechu. Novými majiteli domu se stali manželé se dvěma dětmi, kteří si přáli dům rekonstruovat, přistavět větší garáž a navrhnout novou podobu zahrady.

Navržené stavební úpravy respektují původní objem domu i jeho půdorysnou stopu. Výraznou proměnou prošla také okolní zahrada, do které se dům otevírá novými průhledy a průchody. Dům je rozšířen do zahrady proskleným zádveřím a terasou. Naopak nová betonová garáž je ukryta pod terénem v rohu pozemku a z domu není vůbec vidět. V zahradě tak garáž vytváří mírný zelený svah a maximalizuje její plochu.

Srdcem domu je velkorysý obytný prostor otevřený do krovu, který je propojený s jídelnou a kuchyní. Z kuchyně  je krásný výhled na sousedovy vrby a střechy okolních domů. Za schodištěm, v soukromější části domu, je umístěna ložnice a koupelna. Galerie v podkroví slouží jako knihovna s pracovním koutem, herna nebo místo na cvičení jógy. Z galerie se vchází do dvou pokojů a malé koupelny. Místnosti v podkroví jsou osvětleny pásovým světlíkem, který umožňuje majitelům pozorovat oblohu; třeba i při usínání přímo z postele.

Zvenku skromný dům je uvnitř prostorově i materiálově bohatý. Nejvýrazněji lze vnímat nové konstrukce stropů a krovu. Místnostem v přízemí dominují železobetonové stropy, jejichž jednotlivá žebra jsou v průřezu tvarována do trojúhelníků. Konstrukční součástí recyklovaného krovu jsou tenké ocelové kleštiny, které formují prostor podkroví a zároveň fungují jako stínítka. Surovost a hrubé materiály se v interiéru střídají s přesností a propracovanými detaily. Atmosféry jednotlivých prostor doplňují jemné závěsy a barevnost běžných věcí každodenního života.