ze zahrady
polosoukromý vstupní prostor
Dunajovice na Třeboňsku a řešený pozemek
koncept
situace
návrh v kontextu zástavby sídla

Víkendový domek v Dunajovicích

studie: 2015

dsp: 2019

realizace: -

 

autor:

Martin Neruda

 

spolupráce:

Petr Hanzal

 

Vesnička Dunajovice na Třeboňsku je sídlo s jedinečnou centrickou strukturou zástavby obepínající náves s kostelem. Veřejný prostor je zde charakteristicky oddělen od soukromého skladbou domů, které vytváří přirozené bariéry proti větru a hluku. Řešený pozemek s ovocným sadem se má stát místem víkendového odpočinku a setkávání s přáteli.

 

Navrhujeme stěnu na východní hranici zahrady, jejíž zakřivení zohledňuje tvar pozemku a centrickou zástavbu návsi. Stěna bude přirozeně odklánět přívalovou vodu z nedaleké louky, která trápí současnou zahradu a oddělí veřejný prostor od soukromého.

Na stěnu bude v pásu pěti metrů navlékán program v závislosti na aktualních potřebách a finančních možnostech investora. Jednoduchá regulace odkazuje na tradiční místní stavby dlouhých a úzkých půdorysů pojímajících všechny potřebné  fukce seskládané za sebou. Pozemek tak bude odproštěn od nánosu drobných boud apd.

 

Stěžejní částí programu je víkendový domek pro mladý pár. Objekt má sloužit příležitosnému přespání, odpočinku, setkání s přáteli a jako zázemí krásné zahrady se sadem.